web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

TELEGRAM NEDİR? HANGİ ALANLARDA KULLANILIR? NEDEN TELEGRAM KULLANMALIYIM?

2 856

TELEGRAM NEDİR? HANGİ ALANLARDA KULLANILIR? NEDEN TELEGRAM KULLANMALIYIM?

Yaşı biraz ilerlemiş olanlar eski mesajlaşma veya chat yapma programlarını hatırlarlar. Whatsapp programı gelince geçmişteki tüm programların pabuçlarını dama attı. Neredeyse akıllı telefonu olan tüm programlarda whatsapp uygulaması yüklü ve aktif olarak kullanılmaya devam ediliyor. Bu yazımızda en az whatsapp programı kadar kullanışlı bir programdan bahsetmek istiyorsuz. Telegram programını kısaca size tanıtmak istiyoruz.

TELEGRAM NEDİR?

Telegram bir mesajlaşma programıdır. Bu program hız ve güvenlik odaklı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram çok hızlı, basit aynı zamanda ücretsizdir. Telegram uygulamasını telefon, tablet ve bilgisayarda aynı anda kullanabilirsiniz. Ayrıca attığınız veya size gelen tüm mesajlarınız istediğiniz sayıda telefon, tablet veya bilgisayar arasında sorunsuz bir şekilde senkronize edilir.

Uygulama ile neler gönderebilirim diye düşünüyorsanız neredeyse her şey diyebiliriz. Mesaj, fotoğraf, video ve dosya, belge, zip, mp3 vb. telegram ile gönderebilirsiniz. Bu uygulamanın en güzel taraflarından birisi de 200.000 kişiye kadar gruplar kurabilir veya sınırsız kanallar oluşturabilirsiniz. Aynı diğer mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi telefondaki kişilerinize yazabilir ve kişileri kullanıcı adları ile bulabilirsiniz. Ayrıca uçtan uca şifreli sesli aramaları da desteklediğini de belirtmek isteriz.

Telegram uygulamasını hızlı ve güvenilir mesajlaşmalar ve aramalar yapmak isteyen herkes kullanabilir.  Uygulama ile genel gruplara herkes katılabilir, isterseniz özel gruplar oluşturup birebir mesajlaşma ve konuşma yapabilirsiniz.

İşte Telegram’ı kullanmak için harika bir neden daha… Bu uygulama cihazınızdaki depolama alanını kullanmaz. Telegram’ın bulut desteği ve önbellek yönetimi seçenekleriyle Telegram, telefonunuzda neredeyse sıfır yer kaplar.

Gizlilik istiyorsanız, tam yerine geldiniz. Bu uygulama ile cihazınıza özgü gizli sohbetlerinizi oluşturabilir, kendi kendini yok eden mesajlar ayarlayabilirsiniz. Ayrıca kişiye özel mesajlarınıza ek şifre koyabilirsiniz.

NEDEN TELEGRAM’I TERCİH ETMELİYİM?

WhatsApp uygulaması gelen mesajları, fotoğrafları, belgeleri telefonumuza kayıt yapar. Telegram ise  bulut tabanlı bir mesajlaşma aracı olduğu için telefonumuzda çok az yer kaplar.

Paylaşım yaparken ne kadar boyutu olacak, kaç mb veya gb diye düşünmenize gerek yok. Belgelerinizin her biri 2 GB’a kadar sınırsız sayıda fotoğraf, video ve dosya (belge, zip, mp3 vb.) paylaşabilirsiniz. İşte en önemli noktalardan birisine geldik. Paylaşılan ve gelen tüm bu verileri cihazınızda saklamak istemiyorsanız, her zaman bulutta saklayabilirsiniz.

Telegram uygulamasını tercih etmemizde en önemli etkenlerden birisi de çok daha hızlı ve güvenli olmasıdır. Size güzel bir özelliğinden daha bahsetmek istiyoruz. Telegram uygulaması şu anda ücretsizdir ve ücretsiz kalacağını iddia etmektedir. Reklam olmaması, abonelik ücreti istememeleri güzel yönlerindendir.

Ülkemizde son yıllarda kullanılmaya başlayan Telegram uygulaması aslında 2013 tarihinden beri kullanılmaktadır.

Telegram’ı akıllı telefonlarda, tabletlerde ve hatta bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. Telegram’ın web sürümünü de kullanabilir veya Windows, macOS ve Linux için masaüstü uygulamalarımızdan birini yükleyebilirsiniz. Telegram’da istediğiniz kadar cihazdan aynı anda oturum açabilirsiniz. Her yerde oturum açmak için sadece ana cep telefonu numaranızı kullananın.

Telegram’ın geliştirici ekibi Dubai’de yaşıyor.

Sohbetlerimiz ileride satılır mı veya başkasına verilir mi diye düşünmüşsünüzdür. Şu anda Telegram uygulamasını hazırlayanların söylediklerine göre gizli sohbetler için uçtan uca şifreleme kullanılıyor. Bu sayede ifşa edilecek verilerimiz yoktur.

Telefon rehberinizde bulunan ve Telegram’ı olan kişilerle Telegram uygulaması sayesinde yazışabilirsiniz. Ayrıca Telegram da kullanıcı adlarını kullanarak arama yapıp, aradığınız kişiyi bulabilirsiniz.

Telegram hesabınız için de bir genel kullanıcı adı belirleyebilirsiniz. Diğer kullanıcılar sizi bu kullanıcı adı ile arayabilir ve bulabilir; numaranızı bilmese bile size mesaj gönderebilir. Telegram uygulamasını telefonunuza kurduğunuzda Telegram’ı olan kişileriniz, rehberinizin üstünde gösterilir. Ayrıca resimleri de vardır.

Arkadaşlarınıza kullanıcı adınızla bir t.me bağlantısı verebilirsiniz. Böylece telefon numaranız olmasa bile sizi Telegram’da kolayca bulabilirler.

Telegram uygulamasını kurduktan sonra mesajı attınız. Ekranda Yeşil tikler göreceksiniz. Peki bunlar ne anlama geliyor?

Tek tik — Mesaj, Telegram bulutuna teslim edildi ve bildirimlere izin veriyorsa arkadaşınıza bildirildi.

İki tik — Mesaj okundu (Arkadaşınız Telegram’ı açtı ve mesajla sohbeti açtı).

Geldik en can alıcı noktalardan birisine… Telegram uygulamasında mesajlarımı silebilir miyim? Tabii ki de evet. Daha önce, mesajlarınızı gönderdikten sonraki 48 saat içinde geri alabiliyordunuz. Telegram 5.5’ten itibaren, bire bir sohbetlerde gönderdiğiniz veya aldığınız mesajları istediğiniz zaman silebilirsiniz. Ayrıca sohbet geçmişinin tamamını her iki taraftan da temizleyebilirsiniz. Telegram’da silinen mesajlar sohbette bir iz bırakmaz.

Ülkemizde son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanan Telegram grupları bilgi paylaşımında öne çıkmaya başladı. Özellikle meslek grupları kendi bilgi ve belgelerini paylaşmak için bu gruplara üye olmaya başladılar. Bizimde kurduğumuz SINIF ÖĞRETMENLERİ Telegram gurubumuz bulunmaktadır. SINIF ÖĞRETMENLERİ TELEGRAM gurubumuza üye olarak bilgi paylaşabilir, fikir alış verişinde bulunabilir, sorularınızı sorabilirsiniz. Gurubumuza üye olmak için önce Telegram uygulamasını indirip, daha sonra aşağıdaki linke tıklamanız yeterli olacaktır.

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ TELEGRAM GURUBUNA ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

2 Yorum
  1. İsmail Caliskan diyor

    Bilgi için teşekkürler. Telegram’ın bu kadar güvenli olduğunu bilmiyordum.

    1. ÖMER TÖK diyor

      Biz teşekkür ederiz…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: