web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

KİLO VERMEDE EN ETKİLİ SPOR HANGİSİDİR?

0 348

KİLO VERMEDE EN ETKİLİ SPOR HANGİSİDİR?

Kilo vermek aslında çok basit… Yapmanız gereken tek şey vücudunuzun günlük tükettiğinden daha az kalori almak yeterlidir. Ve mümkünse bunu her gün yapmak önemlidir. Kilo vermeyi zorlaştıran ya da imkansız hale getiren herhangi bir hastalığa yakalanmayan sağlıklı bir kişi, orta ve uzun vadede bu şekilde kilo verecektir. Sadece bazı besinleri yiyerek yapılan diyetler tamamen saçmadır. Verilen özel diyet endüstrisinin sizi aksi yönde ikna etmesine izin vermeyin. Bu, öncelikle cüzdanınızın içeriğinin azalmasıyla ilgilenir.

Bu yazıda sizi en iyi veya en hızlı kilo verebileceğiniz sporlarla tanıştırmak istiyoruz.

Kilo vermek istiyorsanız ilk şart devamlı yapacağınız bir spor seçmelisiniz. Bu yüzden kendinize yapmaktan zevk aldığınız ve zevk aldığınız bir spor bulmalısınız. Aksi takdirde, antrenman planınızı ve egzersizlerinizi uzun süre takip etmeyecek ve ona bağlı kalmayacaksınız.

Hangi sporun sizin için doğru olduğu konusundaki temel soru elbette ancak kendiniz cevaplayabilir. Hangi sporun sizin için uygun olduğu, diğer şeylerin yanı sıra, daha çok solo sanatçı veya takım oyuncusu olmanıza bağlıdır. Yalnız egzersiz yapmayı seviyorsanız, koşu, ağırlık çalışması veya bisiklete binme sizin için idealdir. Öte yandan, diğer insanlarla aktif olmayı tercih ediyorsanız, o zaman futbol, ​​voleybol veya dans zevk alacağınız aktiviteler olabilir.

Sıcak yaz günlerinde dikkatli olun

Yaz ortası çevremiz bize çok güzel imkanlar sunuyor, buna şüphe yok. Ancak spor aktiviteleri yaparken, sıcağa dikkat etmelisiniz. Sıcak günlerde egzersiz yapmanın altın kuralı, çok sıvı tüketmektir. En iyi susuzluk gidericiler su ve şekersiz çaylardır. Ancak açık havada egzersiz yapmadan önce losyon kullanmayı da düşünmelisiniz. Futbol oynarken veya bisiklete binerken güneş ışığı sizi sandığınızdan daha fazla etkileyebilir.

Ek olarak, özellikle sıcak günlerde spor yapacağınız saati iyi seçmelisiniz. Mümkünse sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde spor aktivitelerimizi yapmalıyız. Sıcaklıkların arttığı öğlen ve öğleden sonraki saatlerde spor faaliyetlerini durdurmalısınız.

Kilo Vermede En Etkili Spor Hangisidir?

Kilo vermek için en etkili sporu bulmak için heyecan verici soru şudur: Tereyağı gibi hangi sporda saatte kaç kalori erir ? Bunun cevabını aşağıdaki isabet listesinde bulabilirsiniz.

1. SIRA: KOŞU – YAKLAŞIK 500 KALORİ

Egzersiz söz konusu olduğunda koşu gerçek bir klasiktir. Spor ayakkabılar bağlandığında, ormanda veya park çevresinde tur atma yolunda hiçbir şey durmaz. Hızlı bir koşu ile saatte ortalama 500 kalori yakarsınız. Bu arada, acele etmenize veya yeni dünya rekorları kırmanıza gerek yok. Çünkü: Yavaş koşu, yağ metabolizmanızı hızlı bir koşudan daha fazla harekete geçirir. Bu neden böyle? Vücudumuz, yağ depolarını enerji rezervi olarak makul bir koşu hızında kullanmayı tercih ediyor. Öte yandan, çok çabuk alırsak yeni enerji elde etmek için önce karbonhidrat depolarını boşaltır. Yani yaptığı ilk şey, kısa süre önce kendisine yiyecek olarak verileni yakmaktır.

2. SIRA: TEMPOLU YÜRÜYÜŞÜ – YAKLAŞIK 350 KALORİ

Yürüyüş artık kilo verme listesinde ön sıralarda yer almış olsa bile bu işi sokaklarda yapmak, asfalt üzerinde yürümek günümüzde zor oluyor. Ancak görünüşü ne olursa olsun, tempolu yürüyüş yeni başlayanlar için harika bir spordur. Metabolizma, kalp ve dolaşım gerçekten tüm vücudun aktivitesiyle uyarılır ve kaloriler erir.

Tempolu yürüyüş ayrıca sırtınızı güçlendirir, sizi zinde tutar ve kollarınızı ve omuzlarınızı güçlendirir. Kısacası: Tempoluk yürüyüş, tüm vücut için mükemmel bir egzersizdir ve aynı zamanda hızlı kilo verme başarıları elde etmek için idealdir.

3. SIRA: BİSİKLET VEYA DÖNME – YAKLAŞIK 400 KALORİ

Bisiklete binme sadece eklemlere karşı nazik olmakla kalmaz, aynı zamanda temiz havadaki aktivite ile birlikte ruh için de bir güç iksiridir. Aynı zamanda vücudumuzdaki kilolardan kurtulmak için bisiklet kullanmak da oldukça etkili bir seçenektir. Bisiklette bir saat 300 ila 400 kalori yakıyor.

Eğer hava uygun değilse, yağmur yağarsa veya mevsimlerden kış ise o zaman bisiklete binmeyi spor salonuna taşıyabilirsiniz. Birçok spor salonu bisiklete binmeniz için imkan sunar; Temelde bisiklet gibi, sadece kapalı alanda. Yavaşça bisiklete binmeye kıyasla, kapalı alanda yapılan bisiklet aktivitesi daha fazla ter atmamıza neden olur. Sonuç olarak vücut, yağ rezervlerini kullanmadan önce karbonhidrat depolarını – tempolu koşuya benzer şekilde – boşaltır.

Bisiklet sürerken ve dönerken, doğru oturma pozisyonu çok önemlidir. Seleyi ayarlamak için basit kural: Pedal çevirirken bacaklar asla tamamen gerilmemelidir.

4. SIRA: YÜZME – YAKLAŞIK 350 İLA 500 KALORİ

Yüzme sizin için ideal bir spordur, özellikle kalçalarınızda birkaç kilo varsa. Bu spor sadece eklemler için gerekli değildir, eğlencelidir ve kiloların erimesini sağlar. Yüzme, bir bakıma tam vücut egzersizidir. Yüzdüğünüzde, tüm önemli kas gruplarını çalıştırırsınız ve kendinizi zorladığınızda vücut ağırlığınızın yalnızca altıda birini hissedersiniz – yani örneğin 120 kilogram ağırlığındaysanız, suda yalnızca 20 kilogram olduğunu fark edeceksiniz.

Yeni başlayanlar için en iyisi kurbağalama ile ılımlı bir hızda başlamaktır. Kademeli olarak, zindelik seviyeniz yükseldikçe, emekleme veya sırtüstü gibi diğer stilleri deneyebilirsiniz.

Bazı yüzme havuzlarında,karın-bacaklar-kalçaların sıkılaştırılabileceği özel su altı jimnastiği kursları sunulmaktadır.

5. SIRA: AEROBİK, DANS, ZUMBA, HORON, KOLBASTI, HALAY – YAKLAŞIK 300-500 KALORİ

Hem kilo vermek, hem de dans etmekte eğlenceli olabilir. Öyle değil mi?

Ülkemizin her yöresi bu konuda biz çok sayıda imkan sunmaktadır. Horon tepebilir, kolbastı oynayabilir, halay çekebilirsiniz. Tabii bunları sadece özel günlerde ve düğünlerde yaparsanız düzenli yapmadığınız için kilo vermenizde pek etkili olmayacaktır. Hatta yemekli bir düğüne gittiyseniz kilo bile alabilirsiniz. Nasıl sporlarda devamlılık önemli ise buradaki altın kelime de sürekliliktir. Yani folklor ekibinin kursuna yazılıp orada hem eğitimini almanız hem de kilo vermeniz mümkündür.

Muhtemelen Latin Amerika danslarını, Zumba’yı veya aerobiği hiç denemediniz. Bu sporlarda sadece kilo düşmekle kalmıyor, ruh hali barometresi de yükseliyor. Bir dans okulunda dans etmek için kötü hava diye bir şey yoktur. Dans sporları ile denge ve koordinasyonunuzu geliştirebilir ve aynı zamanda yağ yakımını artırabilirsiniz.

Bu tip sosyal faaliyetlere katılım sağladığınızda benzer düşünen insanlarla hareket etmek sadece eğlenceli değil, aynı zamanda yeni bağlantılar kurmanın ve arkadaş edinmenin de harika bir yoludur. Ve son olarak, bu eğlenceli spor sizi her seferinde istediğiniz kiloya ve şekle yaklaştıracak.

SONUÇ : ASIL ÖNEMLİ OLAN HAREKET ETMEYE DEVAM ETMEKTİR! SÜREKLİLİKTİR…

Spor aktiviteleri temelde hedeflenmiş bir şekilde kilo vermek ve kendi zindeliğiniz ve sağlığınız için çok uygundur. Yazın sıcak günlerinde çok sıvı tüketilmeyi ve losyon sürmeyi unutmayınız. Ayrıca, bırakmamak  ve sürdürmek için sporun her şeyden önce eğlenceli olması gerektiğini unutmayın. Bilindiği gibi, taşı delen suyun şiddeti değil sürekliliğidir. Bu kilo vermekte de altın kuraldır. Yani hangi sporu yaparsanız yapın düzenli ve sürekli olmazsa kilo vermeniz çok zordur.

Son söz olarak sadece diyet yapmak veya sadece spor yapmak kilo vermek için yeterli değildir. Bir kuş gibi düşünün. İki kanadı da çırpması gerekir uçmak için.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: