web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

BAKAN KOCA: ARTIŞIN EN FAZLA OLDUĞU İLLERİ AÇIKLADI. İLK SIRADA HANGİ İL VAR?

0 195

BAKAN KOCA: ARTIŞIN EN FAZLA OLDUĞU İLLERİN BAŞINDA ANKARA GELİYOR

Ankara’daki vaka sayısı İstanbul’un 2 katı!

Koronavirüs Bilim Kurulu da bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanarak tatil ve bayramın etkisiyle artış gösteren koronavirüs vakalarını değerlendirdi.

Koca, Türkiye’nin birinci dalganın ikinci pikini yaşadığını duyurdu.

Koca, Türkiye’de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısını açıkladı. Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre son 24 saattte 45 yurttaş yaşamını yitirdi, bin 596 yeni vaka tespit edildi. Buna göre Türkiye’de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 462’ye yükseldi.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Koronavirüsün birinci dalgasının ikinci pikini yaşıyoruz, bayramlar ve düğünlerdeki hareketlilik ve dikkatsizliklerimiz bizi bu eşiğe getirdi.

Salgın artarak devam ediyor. Virüs her geçen gün daha fazla insana bulaşıyor. Her gün test sayımızı artırıyoruz. Yeni hasta sayımız düşmüyor.

Virüsün bulaşmasından kaçamayan 29 bin çalışanımız oldu. 52 sağlık çalışanımızı yitirdiklerimizin arasında ebediyete yolcu ettik. Vatandaşlarımızdan sorumluluk bekliyoruz.

Ülke genelinde durum kotnrol altında. İstanbul’da, Trakya’da ve Ege Bölgesi’nde ciddi bir artış yok. Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da maalesef artış var. Artışın en fazla olduğu illerin başında Ankara geliyor. Yer yer Gaziantep, Şanlıurfa, Batman gibi illerimizde hastane sıkıntısı yaşandı. Diyarbakır gibi bazı illerimizde yakın çalışmalarımız sürdürülmektedir. Bu tedbirlerimizle hasta sayısını Antep’te yüzde 52, Mardin’de yüzde 62 aşağı çekmeyi başardık. Konya’da kısmen kontrol altına aldık. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kayseri hala yüksek riskli illerimiz arasında.

Bugünkü toplam hasta sayısı 1596. Bugün hayatını kaybeden, vefat edenlerin sayısı 45. Bugün toplam test sayısı 107 bin 927. İyileşen sayı 947. Ayrıca bu dönemde toplam ağır hasta sayımız 1017. Hastalarda zatürre oranımız ise bildiğiniz gibi her geçen gün uyguladığımız tedavilerle yüzde 7,6’ya kadar düşmüş oldu. Erken dönemde ilaç uygulamanın ne kadar önemli olduğunu, sonuç aldığımızı gösteren bir durum.

Yaş arttıkça hem erkeklerde, hem kadınlarda vefat oranımız dramatik şekilde artıyor. Her iki cinsiyette de ölümler 50 yaşından itibaren yaş arttıkça büyük bir ivmeyle artmaktadır.

Web sayfamız daha fazla bilgi ile güncellendi. Bundan sonra günlük veri paylaşımı o kanalla yapılmış olacak.

Şu an Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul’u 2 kat oranında geçmiş durumda. Tedbirleri Ankara’da daha yoğunlaştıran bir yaklaşım içindeyiz

Sezonun ilk yarısının seyircisiz olması önerildi.  İlk dönem maçların seyircisiz oynanmasını tavsiye ettik.

Bakan Koca toplantı sonrasında okulların ne zaman açılacağına dair açıklamalarda bulundu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: