web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

TATİLE ÇIKMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER!!! 10 İPUCU…

0 251

TATİLE ÇIKMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER!!! 10 İPUCU…

Arabayla tatile çıkacaksanız size rahat bir yolculuk için 10 ipucu…

Bitmek bilmeyen trafik sıkışıklığı, çocuklar arka koltukta mızmızlanır ve ardından motor hararet yapmaya başlar. Corona zamanlarında kendi arabanızla tatile çıkmak güvenli bir yol olsa da bunun dezavantajları da var. Kalabalık trafik ve uzun yola karşı dayanıksız olsanız da doğru seyahat hazırlığıyla yaz tatilinizdeki yolculuğun stresli olmamasını yine de sağlayabilirsiniz.

Rahat bir yolculuk için en iyi 10 ipucunu açıklıyoruz.

İpucu 1: Yaz tatilinize gitmeden önce arabanızı kontrol edin

Uzun yola çıkmadan önce arabanızın bakımını yaptırın. Özellikle şunlara dikkat edin: Lastiklerinizin havasını kontrol edin. Tatile gittiğimizde çoğumuzun yanında çok bagaj olur. Yük ne kadar büyükse, lastik basıncı da o kadar yüksek olmalıdır. Lastiklerinize ne kadar hava eklemeniz gerektiğini yakıt doldurma kapağındaki kullanım talimatlarında veya sürücü kapısında bulabilirsiniz. Yolculuğunuza başlamadan önce, stepnenizin kullanıma hazır olup olmadığını kontrol edin. Tabii aracınızda bijon anahtarı, kriko vb. lastiği sökebileceğiniz ekipmanların olması da ayrıca önemli. Bu arada son zamanlarda çokça kullanılan lastik spreyi olarakta bilinen lastik patlamalarında anında hava basabilen lastik tamir spreyini de yanınıza alabilirsiniz.

Yaz tatilinden önce kapsamlı bir güvenlik kontrolü yaptırmalısınız. Camları, farları, ön cam sileceklerini ve klimayı kontrol etmeyi de içerir.

2. İpucu: Tam bir sigorta kapsamına sahip olduğunuzdan emin olun

Kendi arabanızla tatile çıkmak istiyorsanız sigorta ve kasko poliçelerinizi kontrol etmelisiniz. Birçok sigorta şirketi, örneğin aracın çalınması gibi riskleri hariç tutar. Özellikle yurt dışına araba ile çıkacaksanız kaskonuzun yurt dışında geçerli olup olmadığını kontrol ediniz. Yurt dışında sigorta kapsamınızı kanıtlayabilmek için bazı ülkelerde yeşil sigorta kartına ihtiyacınız vardır.

Araç sigortası kapsamı, diğer Avrupa ülkelerine seyahat ederken de önemli bir koruma sağlar. Tatil için kendi arabasını kullanmayan, kiralık araba kullananlarda aracın kasko şartlarını kontrol ettirmeleri gerekir.

İpucu 3: İlk yardım çantaları vb. gerekli envanteri kontrol edin

Yola çıkmadan kanunlara göre arabada üç öğe zorunludur: Bir ilk yardım çantası, bir uyarı üçgeni ve kontrol plakalı bir güvenlik yeleği. Eğer yurt dışına seyahat edecekseniz o ülkenin araçta bulunması gereken envanterleri öğrenin. Komşu tatil ülkelerinde, gereksinimler bazen daha da yüksektir: Örneğin Slovenya ve Hırvatistan’da, tüm araç yolcularının bir kaza durumunda güvenlik yeleği olması gerekir. Bu nedenle, yolculuğunuza başlamadan önce seyahat ettiğiniz ülkelerdeki geçerli yönetmelikleri öğrenmelisiniz.

İlk yardım çantasını kontrol ederken, yalnızca eksiksizliğe değil, aynı zamanda kompreslerin ve bandajların son kullanma tarihlerine de dikkat etmelisiniz. İlk yardım çantaları ve güvenlik yelekleri her zaman arabada ulaşılabilecek bir yerde olmalı ve bagaj dağlarının altına gömülmemelidir.

4. İpucu: Geçiş ücretleri ve HGS hakkında önceden bilgi edinin

Ülkemizde uzun yolculuğa çıkacaksanız HGS almanız kesinlikle şarttır. Tabii bunun yanında HGS’nizde bakiye olması da gereklidir. Gerçi bakiyeniz yetersiz ise yine otoyollardan geçiş yapabiliyorsunuz. Ancak tatilde geçiş yaptıktan sonra bu bakiye yetersizliğini unutup tatile devam ederseniz veya tatil dönüşü bakiye yüklemeyi geciktirirseniz cezalı duruma düşebilirsiniz. Ayrıca yurt dışına gezi yapacaksanız gideceğiniz ülkelerde ücretli yolları, bu yollardan nasıl geçildiğini, ne kadar ücret ödendiğini öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Yurt dışındaki geziler için birkaç öneri: İtalya, Fransa veya Avusturya gibi birçok popüler tatil ülkesi, otoyolların ve yolların kullanımı için ücret almaktadır. Fiyatlar çok değişiklik göstermektedir. Güzergahla ilgili bir geçiş ücreti söz konusu olduğunda, ödeme, ülkeye bağlı olarak, genellikle bir elektronik ödeme sistemi aracılığıyla giriş veya çıkış sırasında yapılır. Vinyetler(bizdeki HGS gibi) ise sınıra yakın benzin istasyonlarından satın alınabilir. Satış ve ücret istasyonlarında uzun kuyruklardan ve yavaş işlemlerden kurtulmak istiyorsanız, gerekli vinyeti veya geçiş ücretini önceden çevrimiçi ve rahat bir şekilde evden satın alabilirsiniz.

İpucu 5: Tatiliniz için arabanızı verimli ve güvenli bir şekilde yükleyin

Tatile kötü yüklü bir araba ile gitmek sadece verimsiz değil, aynı zamanda tehlikelidir. Aracın yanlış yüklenmesi veya aşırı yüklenmesi sürüş performansınızı etkiler. Viraj alırken, araba daha fazla yana doğru eğilir ve daha hızlı döner. Ama yaz tatili için bagajı ve üst tavan bağacını aşağıdaki ipuçları güvenli yüklemeyi sağlayacaktır:

 • Valizler gibi ağır nesneleri her zaman bagaj tabanına koyun.
 • Uzun yolda kesinlikle bagajları, arka koltukların üstünden çıkıntı yapmamalıdır. Arka tarafı görüşü engellememelidir.
 • Eğer araç içerisinde bir parça bagaj taşımanız gerekiyorsa, yükün güvenli bir şekilde bağlandığından emin olun.
 • Arabanın içinde gevşek nesnelerden kaçının. Sert frenleme veya kaza durumunda bunlar tehlikeli mermilere dönüşür.
 • Ayrıca bir portbagaj kullanıyorsanız, büyük bagajları burada saklayın ve yolculuk sırasında kaymaması için onu da sabitleyin.
 • Arka bagaj rafı kullanıyorsanız, ağırlık sınırına dikkat edin.
 • Aracınızı çok fazla yük yüklediyseniz dikkatli sürmeniz gerekmektedir. Ek ağırlık, fren mesafelerini ve sollama manevralarını ve viraj alma davranışını değiştirir.

İpucu 6: Doğru oturma pozisyonuna dikkat edin

Eğer arabada saatlerce oturarak yolculuk yapılacak ise araçtaki herkes de iyi bir oturma pozisyonuna sahip olmalıdır. Rahat bir oturma pozisyonu alırsanız omurganız ve omurlararası diskleriniz bunun için size teşekkür edecektir. Neyse ki artık şanslıyız; bugünlerde çoğu araba koltuğu yüksekliği, açısı ve alanı esnek bir şekilde ayarlanabilir.

Aşağıdaki ipuçları tatildeyken sırt ağrısını önler:

 • Koltuğun yüksekliğini, gözleriniz ön camın yaklaşık yarısı kadar yukarıda olacak şekilde ayarlayın. Çok düşük ayarlanmış bir koltuk, kambur pozisyon ve omurlararası diskler üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.
 • Kalçalarınız koltuk arkalığına değecek şekilde oturun.
 • Koltuk, dizinizin çukurundan birkaç cm uzakta bitmelidir.
 • Koltuğunuzu yeterince ileri kaydırın, böylece pedallara basarken dizlerinizi düzeltmek zorunda kalmazsınız.
 • Sürüş sırasında olabildiğince dik oturun.
 • Düz ileri giderken bile kürek kemiklerinizin koltuk arkalığıyla temas halinde olduğundan emin olun.

7. İpucu: Düzenli molalar planlayın

Tatile çıkmadan önce bir plan yapın. Duracağınız yerleri önceden belirleyin. Belirli saat aralıklarıyla molalar verecek şekilde yolculuğunuzu ayarlayın. Elbette, tatil yerinize olabildiğince çabuk gitmek istersiniz, ancak sağlığınız ve tüm yolcuların güvenliği için düzenli molalar önemlidir. Özellikle monoton otoyol yolculuklarında konsantrasyon azalırken yorgunluk artar. Bu nedenle, yaklaşık iki saatte bir on ila yirmi dakikalık bir mola planlamalısınız. Arabadan inip etrafta dolaştığınızdan emin olun. Sırtınız da birkaç hafif germe egzersizinden keyif alacak.

İpucu 8: Çocukları genç ve yaşlı mutlu tutun

Uzun araba yolculukları, özellikle çocuklar için dayanılmaz ve sıkıcıdır. Çocukların egzersize ihtiyacı vardır. Bu nedenle, araba koltuğunda geçirilen bütün bir gün, yalnızca uykuda veya yeterli aktivite ile devam edebilir. Bu nedenle pek çok aile, çocukların en azından kısmen uyuyabilmesi için gece boyunca araba kullanıyor veya tatile sabah erkenden araba ile başlıyor. Küçükler uyandıktan sonra, onları hem mutlu edecek hem de meşgul edecek bazı öneriler:

Kart oyunları

Rubik Küpü gibi beceri oyunları

Sesli okumak ve kendinize bakmak için kitaplar

Araba için boyama ve çizim tahtası

Tablet ve telefona önceden yaşlarına ve seviyelerine uygun eğitici oyun ve filmler.

Bu oyun ve oyuncakları, ön koltuğun arkalığına kolayca takabileceğiniz saklama çantalarında saklamak en iyisidir. Böylece çocuklarınız yolculukta bu eşyaları kendileri alıp, tekrar çantaya kolayca koyabilirler.

İpucu 9: Isıya Karşı Önlem Alın

Arabadaki ısı sadece rahatsızlık vermekle kalmaz, aslında kaza riskini de artırır. Neyse ki, bugünlerde neredeyse tüm arabalarda klima var. Yine de tatil yerinize ter dökmeden ulaşabilmeniz için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var:

 • Mümkünse molalarda gölgeye park edin.
 • Yaz sıcağında daha uzun süre kalmak için aracınızı yansıtıcı alüminyum paspaslar veya karton ile örtün.
 • Çok sıcaklarda uzun yollarda hızlı araba kullanırken cam açarak arabanın cereyan yapmasına imkan vermeyin. Bu hoş bir soğutma sağlarken aynı zamanda boyun sertliğine veya kulak rahatsızlığına da neden olabilir.
 • Çok yüksek sıcaklıklarda arabanızı ağzına kadar doldurmayınız. Yakıt sıcakken genleşir ve depo açıklığından dışarı çıkabilir.
 • Düzenli olarak ılık içecekleri içmeyi tercih edin. Buz gibi içecekler ilk bakışta daha ferahlatıcı olabilir, ancak vücutta bir tepkiye yol açar. Serinlemek yerine terlemeye başlarsınız.

İpucu 10: Araba ile seyahat ederken yakıttan nasıl tasarruf edilir

Arabanıza ne kadar çok bagaj yüklerseniz, aracınız o kadar çok yakıt kullanır. Bagajda yaklaşık 100 kilogram ek ağırlık ile arabanız 100 kilometrede 300 ml’ye kadar daha fazla yakıt kullanır. Bir de portbaga tavan kutusu kullanıyorsanız, ek hava direnci yüzde 20 daha fazla yakıt tüketimi ile sonuçlanır. Tatile çıkmadan önce deponuzu tam doldurmak her zaman mantıklıdır. Bu nedenle tatile çıkmadan önceki akşam depoyu doldurmak faydalı olabilir. Yolculuk sırasında yakıt ikmali genellikle en pahalı çözümdür, özellikle otobanlardaki otoyol dolum istasyonları, litre yakıt başına daha pahalıya dolmaktadır.

Tabii yolculuğunuzda geçtiğiniz şehirlerin akaryakıt fiyatlarını da göz önünde bulundurursanız daha da fazla tasarruf edebilirsiniz. Bazı illerde diğer illere göre çok daha ucuza yakıt ikmali yapabilirsiniz.

Tabii en önemlisi ve bizce ilk kural emniyet kemerinizi hem şoför hem de tüm yolcuların takması. Ayrıca yola çıkmadan önce sürücü belgenizin, kimlik kartlarınızın, kredi kartlarınızın yanınızda olduğunu kontrol ediniz. Eğer tatil için yazlık vb. kendi evinize gidiyorsanız anahtarı almayı ihmal etmeyin.

Yazımızı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan beğenmeyi ihmal etmeyin.

1. SINIF 2+5 2. SINIF AKARYAKIT ANKARA araba AŞI bursluluk sınav BİLİM KURULU covid 19 cumhurbaşkanı DEPREM EBA eğitim Fahrettin Koca HES KODU içişleri bakanlığı koronovirüs KOVİD 19 LGS MATEMATİK meb Milli Maç MİLLİ EĞİTİM BAKANI otomobil PANDEMİ SAĞLIK SAĞLIK BAKAINI sağlık bakanı SINAV GÖREVİ SON DAKİKA spor SÜLEYMAN SOYLU sınav tatil TELEFON UZAKTAN EĞİTİM YÜZ YÜZE EĞİTİM ZAM ziya selçuk ÖĞRETMEN öğrenci ücretsiz tablet İLKÖĞRETİM İNDİRİM

ARTIK EHLİYET TAŞIMAYA GEREK KALMAYACAK!!!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: