web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

RAMAZANDA TOK TUTACAK BESİNLER

0 1.094

RAMAZANDA TOK TUTACAK BESİNLER

Mübarek Ramazan Ayında oruç tutarken hangi besinlerin bizi tok tutacağını merak ettiniz mi? Bazı insanlar sahurda kahvaltı türü yiyecekleri tüketirken, bazıları yemeksiz yapamaz… Kimileri gece kalkıp hamur işi, bazlama vb yemediğinde doymadığını iddia eder. Gün boyu aç kalınacağı düşünülerek aşırı yemek yerine, yavaş sindirilen, düşük glisemik indeksli dediğimiz kana geçiş hızı düşük olan esmer tahıl ürünleri, kuru baklagiller, sebze, salata gibi gıdaları tercih etmeliyiz.

Protein bakımından zengin gıdaların başında yumurta, beyaz peynir ve et grubu yiyecekler gelir. Bu gıdalar uzun sürede sindirildiği için tokluk hissini sağlayarak ramazanda tok tutar. Ramazanda tok tutan bir diğer besin ise cevizdir. Kavrulmamış fındık, badem ve ceviz yağlı tohumlar oldukları için oldukça tok tutarlar ve besin değerleri de çok yüksektir.

Sahur öğününüzün ardından alınan probiyotik destek ya da sahur ile beraber tüketilen yoğurt, süt, ayran, kefir vb. gıdalar hem tok tutacak hem de gaz oluşumu ve midede ekşimeyi engelleyecektir.

Peki sahurdan iftara kadar bizi tok tutacak yiyecekler hangileridir?

Yapılan araştırmalarda uzun süre tok tutan besinlerin lifli yiyecekler olduğu ispatlanmıştır. Sizler için oruç tutarken tok tutan besinleri araştırdık.

Oruç tutarken tok tutan besinler:

Zeytin: Sindirim sistemine yardımcı olan zeytin, tok tutması ile de sahur sofralarının en gözde besinleri arasında bulunuyor.

Yumurta: Tok tutan besinlerin başında geliyor. İster rafadan ister sahanda olsun ama sahurda mutlaka yumurta yemeye özen gösterin.

Çörekotu: Salata veya yoğurtla birlikte tok tutucu özelliğini gösteriyor.

Çavdar ekmeği: Bağırsakların düzenlenmesi ve tok tutması ile sahurda tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor.

Süt: Süt içmek hem rahat uyumanızı sağlar hem de size gerekli proteinleri sağlayarak, gün boyu tok hissetmenize de yardımcı olur.

Yoğurt: Uyku problemlerine iyi gelir. Yoğurdunuzun içine bir çay kaşığı tarçın ekleyerek kan şekerinizi de dengeleyebilirsiniz.

Muz: Tok tutan meyveler arasında başı çekiyor. Potasyum kaynağı plan yapısı ile muz, sahurda yemekten sonra bir porsiyon tüketilebilir.

Peynir: Protein yönünden besleyici olan peynir, gün boyu tok kalmanızı sağlayacaktır.

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesinin posa içeriği çok yüksektir ve vücut tarafından yakılması uzun sürer.

Lor Peyniri: Protein deposu olması, tuzsuz olması sayesinde tok kalmanızı sağlarken tuzlu diğer peynirlerin aksine gün boyu susamanızı engeller.

Baklagiller: Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller yüksek miktarda posa içermelerinin yanı sıra bitkisel protein açısından çok zengin kaynaklardır.

Salata Ve Sebze: Yeşil sebzeler ve salatalar bol miktarda su içerdikleri için hem fazla kalori almadan kolayca doymanızı hem de posa içerikleri sayesinde uzun sürede sindirildikleri için tok kalmanızı sağlarlar.

Kuru Yemiş: Badem, ceviz gibi kuru yemişler sağlıklı yağ ve lif deposudur. Ara öğünlerinizde ve sahurda porsiyon kontrolü ile yiyeceğiniz tuzsuz badem, fındık, ceviz uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Süt, Yoğurt, Kefir: Protein içeriklerinin yanında çok iyi kalsiyum ve D vitamini kaynağı olan süt, yoğurt ve kefir, uzun süre tok kalmanızı sağlayan besinler arasında ön sıralarda yer alır.

Sahur ve iftarda yeterli oranda su tüketin

Ramazan ayında yemek yeme düzeni değiştiği için iftar ve sahurda yeterli su almak gerekiyor. Günde en az 8 bardak su içmek gerektiği göz önüne alınırsa sahur ve iftarda bu oranı eşit bir şekilde dağıtmak vücudun susuzluk çekmesini önlemenin yollarından biri.

Fazla tuzlu gıdalar susama ihtiyacı doğurduğu için bu dönemde kaçınılması gereken besin gruplarının başında geliyor.

Su ihtiyacını asitli içecekler veya meyve suları ile gidermek daha fazla susuzluk çekmenize neden olabilir. Bunun yerine Ramazan ayı boyunca su ve maden suyuna yönelin.

Baklava gibi ağır hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

İftarda yemekler yavaş yenmelidir. Sağlıklı bir sindirim sistemi için besinler iyi çiğnenmeli, yemekler ufak lokmalar biçiminde yavaş yavaş yenmelidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: