web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

KORONAVİRÜS HASTALIĞI (COVID-19): EBEVEYNLERİN BİLMESİ GEREKENLER

0 448

KORONAVİRÜS HASTALIĞI (COVID-19): EBEVEYNLERİN BİLMESİ GEREKENLER

Koronavirüs, tüm dünyada çocukların ve ailelerinin hayatlarını altüst etti. COVID-19 yayıldıkça yanlış bilgi de yayılıyor. Korku yerine gerçekleri teşvik etmek, güvenilir rehberlik sağlamak ve ailelere yol göstermek amacıyla bu makaleyi hazırladık.

COVID-19 nedir?

Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) – ‘CO’ korona, virüs için ‘VI’ ve hastalık için ‘D’, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde tanımlanan yeni bir koronavirüs türünün neden olduğu bir hastalıktır.

COVID-19 , Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir pandemi olarak tanımlanmıştır . Bu ne anlama geliyor?

COVID-19’u bir pandemi olarak kabul edilmesi, virüsün ölümcül hale geldiğinin bir göstergesi değildir. Daha ziyade, hastalığın yayılmasının çok hızlı şekilde olduğunun bir kabulüdür.

KOVİD 19’DA SEMPTOMLAR NELER?

Pek çok COVID-19 semptomu grip, soğuk algınlığı ve diğer koşullara benzemektedir. Kişinin gerçekten COVID-19 olup olmadığını doğrulamak için bir test yapılması gerekir. Belirtiler, virüse maruz kaldıktan 2 ila 14 gün sonra ortaya çıkabilir ve çok hafif ila şiddetli hastalık arasında değişebilir. Enfekte olan bazı kişilerde herhangi bir belirti görülmez.

En yaygın semptomlar ateş, öksürük ve yorgunluktur. Diğer semptomlar arasında nefes darlığı, göğüs ağrısı veya basıncı, kas veya vücut ağrıları, baş ağrısı, tat veya koku kaybı, konfüzyon, boğaz ağrısı, tıkanıklık veya burun akıntısı, ishal, bulantı ve kusma, karın ağrısı ve deri döküntüleri yer alabilir. Bu semptomlara ek olarak bebekler beslenmede güçlük çekebilirler.

Her yaştan çocuk COVID-19 ile hastalanabilir. Çocuklar ve yetişkinler benzer semptomlar yaşarken, çocukların genellikle yetişkinlere göre daha az ciddi hastalığı vardır.

Acil tıbbi müdahale gerektiren semptomlar arasında nefes almada güçlük / hızlı veya sığ nefes alma (ayrıca homurdanma, bebeklerde emzirememe), mavi dudaklar veya yüz, göğüs ağrısı veya basıncı, kafa karışıklığı, uyanamama / etkileşimde bulunamama, şiddetli mide ağrısı, sıvı içememe veya herhangi bir şeyi tutamama sayılabilir.

COVID-19 VİRÜSÜ NASIL YAYILIR?

Virüs esas olarak enfekte bir kişiden (öksürme, hapşırma, konuşma, şarkı söyleme yoluyla oluşan) solunum damlacıkları yakındaki insanların ağzına, burnuna veya gözlerine girdiğinde yayılır. İnsanlar ayrıca virüs bulaşmış yüzeylere dokunduktan sonra ağızlarına, burunlarına veya gözlerine dokunarak da enfekte olabilir. COVID-19 virüsü yüzeylerde birkaç saatten birkaç güne kadar hayatta kalabilir, ancak basit dezenfektanlar onu öldürebilir. Özellikle çocuklarımızı okula gönderiyorsak dikkat etmemiz gerekir.

COVID-19 SIRASINDA SINIFTA ALINACAK ÖNLEMLER!!!

Aerosol iletimi olarak da bilinen virüsün havadan bulaşması Covid 19’da en fazla görülen bulaşma sebebidir. Havada asılı kalan aerosol adı verilen çok küçük damlacıklar uygun ortamı bulurlarsa çok çabuk üreyebilirler. Buna ek olarak, sosyal mesafe diye tabir edilen kısa menzilli havadan bulaşma olasılığı hakkında çok sayıda haber duymuşsunuzdur. Özellikle de enfekte kişilerin diğerlerinin yakınında ve o kişiyle uzun süre geçirdikleri, yetersiz havalandırılan, kalabalık kapalı alanlarda bulaşma riski daha çoktur. Şimdiye kadar, kanıtlar COVID-19’un uzun mesafelerde havadan bulaşmasının olası olmadığını gösteriyor. 

Şu anda bildiklerimize dayanarak, COVID-19 bulaşması öncelikle semptomları olan kişilerden (hafif semptomlar dahil) bulaşıyor. Belirtileri göstermeden Covid 19 olan kişi başkalarıyla uzun süre sosyal mesafeye dikkat etmez ise diğer kişilere de bulaştırma riski artıyor.

KENDİMİ VE BAŞKALARINI COVID-19’DAN NASIL KORUYABİLİRİM?

İşte siz ve ailenizin Covid 19 olmanızı önlemeye yardımcı olması için alabileceğiniz bazı önlemler:

  • Ellerinizi sık sık sabun ve su veya alkol bazlı bir dezenfektan kullanarak yıkayın
  • Öksürürken veya hapşırırken dirseğinize hapşurun veya mendille kapatın. Kullanılmış mendili hemen atın.
  • Kendinizle başkaları arasında en az 1 metre mesafe bırakın
  • Telefonlar, kapı kolları, ışık düğmeleri ve tezgahlar gibi sık dokunulan yüzeyleri düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin.
  • Sizde veya çocuğunuzda ateş, öksürük, nefes almada zorluk veya COVID-19’un diğer semptomları varsa erken tıbbi yardım alın.
  • Kalabalık yerlerden, havalandırması zayıf olan kapalı alanlardan kaçının ve halka açık yerlerde insanlardan fiziksel olarak uzaklaşmaya çalışın.
  • Toplu yerlerde ve fiziksel mesafenin mümkün olmadığı halka açık yerlerde kumaş maskeler takın.
  • Tüm kapalı alanları iyi havalandırın.

TIBBİ MASKE TAKMALI MIYIM?

Başkalarını korumak için solunum semptomlarınız (öksürme veya hapşırma) varsa veya koronovirüs olabilecek birine bakıyorsanız, tıbbi maske kullanmanız önerilir.

Maskeler takılırken, etkinliklerini sağlamak ve virüs bulaşma riskinin artmasını önlemek için uygun şekilde kullanılmalı ve atılmalıdır. Tek kullanımlık yüz maskeleri yalnızca bir kez kullanılabilir.

Tek başına maske kullanımı enfeksiyonları durdurmak için yeterli değildir ve sık sık el yıkama, hapşırma ve öksürükleri örtme ve soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomları (öksürme, hapşırma, ateş) olan kişilerle yakın temastan kaçınma ile birleştirilmelidir.

Kaynak: Unicef.org

1. SINIF 2+5 2. SINIF AKARYAKIT ANKARA araba AŞI bursluluk sınav BİLİM KURULU covid 19 cumhurbaşkanı DEPREM EBA eğitim Fahrettin Koca HES KODU içişleri bakanlığı koronovirüs KOVİD 19 LGS MATEMATİK meb Milli Maç MİLLİ EĞİTİM BAKANI otomobil PANDEMİ SAĞLIK SAĞLIK BAKAINI sağlık bakanı SINAV GÖREVİ SON DAKİKA spor SÜLEYMAN SOYLU sınav tatil TELEFON UZAKTAN EĞİTİM YÜZ YÜZE EĞİTİM ZAM ziya selçuk ÖĞRETMEN öğrenci ücretsiz tablet İLKÖĞRETİM İNDİRİM

KİLO VERMEDE EN ETKİLİ SPOR HANGİSİDİR?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: