web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

KORONAVİRÜS AŞISI TÜRKİYE’YE GELDİ

0 631

KORONAVİRÜS AŞISI TÜRKİYE’YE GELDİ

Bakan Koca’dan Önemli Açıklamalar

Çin’den sipariş edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ilk partisini taşıyan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı’na 05.45 itibariyle iniş yaptı.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter’dan açıklama yaptı.

Çin’den sipariş edilen 3 milyon dozluk inaktif Covid-19 Ankara Esenboğa Havalimanı’na 05.45 itibariyle iniş yaptı, daha sonra aşılar Ankara’daki Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’na taşındı.

Türkiye’ye gelen aşıların üzerinde “Maskesiz gülümse, Mesafeden kurtul” sloganının olduğu dikkat çekti.

Aşının Türkiye’ getirilmesi şu şekilde gerçekleşti: Sağlık Bakanlığı’nın, toplamda 50 milyon doz olmak üzere Çin ile anlaştığı inaktif Covid-19 aşısının 3 milyon dozluk ilk partisi; Türk Hava Yollarına ait TK6175 sefer sayılı Boeing 777 tipi uçakla getirildi. Pekin Havalimanı’ndan 29 Aralık Salı günü 19.50’de havalanan uçakla beraber yola çıkan aşılar, 30 Aralık Çarşamba günü saat 05.45 itibariyle Ankara’ya ulaştı. Toplam 17 konteyner içerisinde yer alan 3 milyon doz aşı, Ankara Esenboğa Havalimanı’na geldikten sonra burada 7 adet tıra yüklendi. 2 ila 8 derece arasında saklanabilen aşılar, bu sıcaklık için özel tasarlanan soğutuculu konteynerler içerisinde getirildi. Tırlar Sağlık Bakanlığı’na ait Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’na getirildi. Bir süre burada durması planlanan aşıların hemen akabinde Türkiye Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu’na ait laboratuvarlarda 14 günlük testlerine başlanması bekleniyor.

Türkiye’ye getirilen aşılar 14 günlük testlerden onay alırsa aşılama başlayacak.

Aşılama işlemi ilk olarak Covid-19 ile birebir temas halinde olan sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üzeri vatandaşlara uygulanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Aşılarımızı getiren uçak Esenboğa Havalimanımıza ulaştı. 14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: