web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

KAZA TESPİT TUTANAĞI NEDİR? NASIL DOLDURULUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

0 1.053

KAZA TESPİT TUTANAĞI NEDİR? NASIL DOLDURULUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Özellikle büyük şehirlerde artan nüfus ve buna bağlı olarak araba sayısındaki artış ister istemez trafik kazalarının meydana gelmesine sebep oluyor. Eğer can kaybı, yaralanmalı bir kaza değilse sadece maddi hasarlı kaza meydana geldi ise Kaza Tespit Tutanağının kurallarına uygun olarak doldurulması yeterli olacaktır. Kaza Tespit Tutanağı nasıl doldurulur? Kaza tespit tutanağı doldurulurken nelere dikkat etmeliyiz?

Hazine Müsteşarlığı’nın 2007/27 sayılı Genelgesi ile yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında, taraflara anlaşma hakkı sağlayan bir yöntem oluşturmuştur. Bu yönteme göre 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren Trafik Kanunu’na uymak koşuluyla kazaya karışan kişiler aralarında anlaşarak “Trafik Kazası Tespit Tutanağı” yerine geçecek anlaşma tutanağını düzenleyebileceklerdir.

Öncelikle yukarıda da belirtildiği gibi Kaza Tespit Tutanağının sadece maddi hasarla sonuçlanan kazalardan sonra tutulabileceğini tekrar hatırlatalım. Eğer can kaybı veya yaralı durumları var ise hemen 155 veya 156’yı aramamız gerekiyor. Şehir mahallinde isek 155, jandarma bölgesinde isek 156’ya haber vermeliyiz.

Peki hangi durumlarda Kaza Tespit Tutanağı doldurulmaz. Eğer aşağıdaki durumlardan bir veya bir kaçı ile karşılaşmış isek Kaza Tespit Tutanağı doldurmadan Polis veya Jandarmaya haber vermeliyiz.

 • Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,
 • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
 • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
 • Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,
 • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
 • Trafik Kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
 • Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, (Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)
 • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa.

 

Burada önemli bir nokta da kazaya karışan her iki veya daha fazla tarafın tutanak tutmayı kabul etmesi gerekir. Kazaya karışanlardan biri tutanak tutmayı kabul etmiyor ise yine kolluk kuvvetlerinin olay yerine gelmesi gerekmektedir. Bu durumda kolluk kuvvetlerinin gelmesinin biraz zaman alacağı da düşünülerek trafiği fazla aksatmamak için araçlar kaza yerinden kaldırılmadan, kazanın farklı açılardan kesinlikle fotoğrafları çekilmelidir. Fotoğraf çekilirken araçların plakaları gözükecek şekilde, cadde ve sokakların durumu gözükecek şekilde çekilirse daha iyi olur.

Fotoğraflar çekildikten, araçlar uygun yere park edildikten sonra kaza tespit tutanağı doldurulabilir. Bunun için araçlarımızda bir veya birden fazla her ihtimale karşı kaza tespit tutanağının bulunması faydalı olacaktır. Kaza tespit tutanağı okunaklı şekilde bir tane tutulup, fotokopisi çekilebilir veya iki tane aynı şekilde doldurulabilir. Tabii mantıklı olan fotokopisinin çekilmesidir. Tutanağın en altında bulunan imza kısmı fotokopiler çekildikten sonra ıslak imzalı olursa daha iyi olur. Kazaya karışan sürücülerden birinin imzasının eksik olması halinde tutanak geçerli olmayacaktır. Kazaya karışan tüm araçların trafik poliçe numaraları ve ilgili sigorta şirketleri belirtilmelidir. Belirtilmemesi halinde poliçe tespit edilemez ise tutanak geçersiz sayılacaktır.  Kusur oranlarının belirlenmesinde ve diğer incelemelerde sorun yaşanmaması için kazanın oluş şekli açık olarak yazılmalı ve krokisi çizilmelidir.  İlgili tutanağı doldururken yazınızın okunaklı olmasına lütfen özen gösteriniz. Unutmayınız ki bu uygulama sadece maddi hasarlı kazaları kapsamaktadır.

 

Tutanak doldurulurken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, nasıl doldurulması gerektiğini birazdan anlatacağız. Tutanak doldurulduktan sonra aşağıdaki belgelerin her iki tarafta da olması yani fotokopilerinin çekilmesi gerekmektedir. Bu belgeler sigorta şirketine ulaştırılacaktır.

Sigorta şirketine ulaştırılması gereken belgeler şunlardır:

 • Tutanakların bir sureti,
 • Kazanın fotoğrafları
 • Karşı tarafın veya kendi aracınızın trafik sigortası poliçesi
 • Kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse aracınızın kasko sigortası poliçesi
 • İki tarafında sürücü belgeleri
 • İki tarafında ruhsat belgeleri

İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında birden fazla form kullanılabilir. Bu durumda, her bir form tüm sürücüler tarafından imzalanmalıdır. İmzalar için formun alt tarafındaki boş alan kullanılabilir.

 

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur? Kaza tespit tutanağı doldurulurken aşağıdaki kurallara uyulması gerekir:

1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi ve yerine ilişkin bilgiler yazılacaktır.

3 numaralı alan, varsa görgü tanıklarının irtibat bilgilerine ayrılmıştır.

4, 5 ve 6 numaralı alanlara sürücüye, araca ve trafik poliçesine ilişkin bilgiler yazılacaktır.

7 numaralı alanda yer alan kutucuklardan uygun olanı (x) ile işaretleyiniz. Bu alanın doldurulması zorunlu olmamasına rağmen şirketin olayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.

8 numaralı alan yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş ve trafik sigortası yerine geçen Yeşilkart – Green Card belgesine sahip araçlar için doldurulacaktır.

9 numaralı alanda yer alan araç türleri üzerinde aracın ilk darbeyi aldığı yeri işaretlemeyi unutmayınız

10 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağını mutlaka çiziniz. Taslak üzerinde cadde ve sokak ismi belirtilmeli, aracın gittiği yön işaretlenmeli, yol çizgileri çizilmelidir. Araçlar A ve B aracı olarak işaretlenmelidir.

11 numaralı alana sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazacaklardır. Sürücü görüşleri için 10 numaralı alanın yeterli olmadığı durumlarda görüşler beyaz bir sayfa kullanılarak tamamlanabilir. Elektronik cihazlar üzerinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sağladığı uygulamalar üzerinden iletilen ses, video vb. dosyalar da kaza görüşü olarak yeterli olacaktır.

11 numaralı alanın açıklamadaki şekilde doldurulmasından sonra 12 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur.

İmzalanmayan tutanaklar geçersizdir.

 

Tutanak doldurulduktan ve gerekli evrakların fotokopileri çekildikten sonra bu evraklar sigortanızın veya kaskonuzun anlaşmalı olduğu veya sizin belirlediğiniz servislere götürülerek teslim edilir. Bu servislerde sizin adınıza dosya açılarak işlemler başlatılır.

Tutanak sigorta şirketinize ulaştıktan sonra Tramer sistemine giriş yapılacaktır.  Tramer tarafından tutanak ilgili şirketlere de gönderilecek, ilgili şirketlerce 3 gün içinde kusur oranları belirtilecek, şirketlerce kusur oranında mutabık kalınamazsa kusur oranları Tramer bünyesinde bulunan komisyonca 3 gün içinde karara bağlanacaktır. Kusur oranları %0 , %50 veya %100 olarak belirlenecek olup, ara değerler kullanılmayacaktır.

Kazaya karışanlar tutanak inceleme sürecini ve sonucunu Tramer internet sitesi üzerinden izleyebileceklerdir. (www.tramer.org.tr )

 

KAZA TESPİT TUTANAĞINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: