web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

İŞTEN ÇIKARMA ÜÇ AY YASAKLANDI

0 172

Taslağa göre, her türlü işçinin iş sözleşmesi yasa yürürlüğe girdikten sonra 3 ay süreyle feshedilemeyecek. Ancak fesih yasağı kapsamında işveren işçiyi ücretsiz izne ayırabilecek. Fesih yasağı Cumhurbaşkanı kararıyla 6 aya kadar uzayabilecek.

15 Mart tarihinden itibaren işten çıkarılan ve işsizlik maaşı alamayan veya ücretsiz izne ayrılan çalışanlar için maddi destek uygulanacak. Bu kişilere, salgın süresince her gün için 39.24 lira nakdi ücret desteği verilecek. Bu aylık 1177 liraya denk düşüyor. Verilecek nakdi ücret desteğinden yararlanma süresini 6 ay süreyle uzatmaya ise Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Faaliyette bulunmayan işletmelerden ise yıllık ilan ve reklam vergileri ile çevre temizlik vergisi, faaliyette bulunmadıkları süre için alınmayacak.

2 maddeden oluşan yeni torba yasa teklifiyle geçici istihdam güvencesi getiriliyor. İş Kanunu’na eklenecek geçici madde ile her türlü işçinin sözleşmesinin işveren tarafından üç ay süreyle fesih edilmesi yasaklanacak.

Cumhurbaşkanı’nı Fesih yasağı süresini altı aya kadar uzatmaya yetkili olacak. Fesih yasağı boyunca işveren işçiyi ücretsiz izne ayırabilecek.

Bu süre boyunca çalışana, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 39,24 lira nakit ücret desteği verilecek.

Eğer işveren ücretsiz izne çıkardığı işçiyi çalıştırırsa ön görülen para cezasının 4 katı ceza uygulanacak.

Teklif yasalaşırsa koronavirüs tedbirleri kapsamında üç ay süreyle işçilerin işten çıkartılması yasaklanacak. 15 Mart’tan sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşından yararlanamayan işçiler ile ücretsiz izne çıkartılan işçilere ayda 1.177 TL ücret desteği verilecek.

Toplam 62 maddeden oluşan yasa taslağı uyarınca, İş Kanunu’na geçici madde ile ekleme yapılarak COVİD-19 tedbirlerinin uygulandığı dönemde işten çıkartma yasağı getirilecek.

Buna göre, İş Kanunu kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin iş sözleşmesi, üç ay süreyle feshedilemeyecek. Fesih yasağı uygulanan hallerde işveren işçiyi ücretsiz izne ayırabilecek. İşten çıkarma yasağı süresini cumhurbaşkanı 6 aya kadar uzatabilecek.

Torba yasa taslağına göre; düzenleme yasalaştığında işverenlere üç ay süreyle iş akdini fesih (işten çıkarma) yasağı getirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da fesih yasağını altı ay süreyle uzatma yetkisi tasarıda yer alıyor.

Taslakta, işten çıkarma yasağıyla ilgili düzenlemeye karşın işverenlere, çalışanlarını ücretsiz izne çıkarabilme hakkı da tanınıyor. Ücretsiz izne çıkarılacakların geçim derdine nasıl çözüm bulunacağı ise merak konusu.

Taslakta ücretsiz izindekilere, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 39.24 Türk Lirası ödemesi yapılması da öngörüldü. Ancak 30 gün üzerinden ödeme yapılsa dahi ücretsiz izne çıkarılmış bir kişi için aylık yaklaşık sadece 1177 Türk Lirası ödeme yapılacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: