web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

HANGİ ÖĞRETMENLERE ÖNCE AŞI VURULACAK?

HANGİ ÖĞRETMENLERE ÖNCE AŞI VURULACAK?

0 1.119

HANGİ ÖĞRETMENLERE ÖNCE AŞI VURULACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Öğretmenlere Aşı Yapılması Hakkında Açıklama Yaptı.

Ziya Selçuk ”Açılacak Sınıfların Öğretmenleri Öncelikli Olacak” şeklinde açıklama yaptı. Selçuk konu hakkında şu şekilde bilgi verdi:”Açılacak sınıfların öğretmenleri öncelikli olacak. Geçtiğimiz perşembe günü bu öğretmenlerimizin bilgilerini Sağlık Bakanlığıyla paylaştık.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayında aşı, okulların açılması, öğretmenlerin aşı olması vb. bir çok konuda sorulan soruları yanıtladı.

Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamalardan bazıları şunlar:

 

Soru: “Okulların yüz yüze eğitime başlama takvimine neye bakılarak karar verildi?”

Cevap: “Dünyada aşılama konusunda Türkiye’den hızlı bir seyir yok, aksine Türkiye’de hızlı bir seyir var. Diyelim ki Fransa, Hollanda 8 Şubat’ta açacak. ‘Okulları açarken öğretmenlerimiz aşılandı mı, aşılandıysa açalım.’ diye açmıyorlar. Aşılama bir süreç, okulların açılması ikinci bir süreç. Elbette bu ikisini birleştirmekle ilgili temenniler, beklentiler var. Zaten o yüzden açılacak sınıfların öğretmenlerini öncelikle şubat ayı sonuna kadar aşılama planlaması yapalım diye konuştuk.

Açılacak sınıfların öğretmenleri öncelikli olacak. Geçtiğimiz perşembe günü bu öğretmenlerimizin bilgilerini Sağlık Bakanlığıyla paylaştık. Şimdi o planlama süreci işliyor. Daha sonra da standart prosedür hayata geçecek.”

 

Soru: Okuldaki diğer çalışanların aşılanması süreci nasıl olacak?

Cevap: Okulla irtibatı olan herkesin bilgilerinin sınıflar, ilçeler ve iller seviyesinde mobil uygulama üzerinden kayıtlı olduğunu, bunların ailelerinin de mobil uygulamaya dâhil edildiğini, aşılama sürecinin de her biriyle ilgili olarak sürdürülecek.

 

 

Soru: “Seyreltilmiş eğitimin günlerini kim belirleyecek?”

Cevap: “Genel bir çerçeve çiziyoruz ve bunu okula bırakıyoruz. İller düzeyinde de seçenek oluşturma şeklinde, yani bir ilde valiler, il hıfzısıhha kurulları o ilin durumuna göre spesifik olarak karar verebilecekler. İlk kovid çıktığında 4 senaryomuz var demiştik. Onlardan biri illerin durumuna göre karar vermek. Çünkü bazı iller var ki birkaç kişinin dışında vaka yok. O yüzden de Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılan son Kabine Toplantısı’nda iller düzeyinde de valilikler ve il hıfzısıhha kurullarının gözetiminde o ilin durumuna özgü kapatma ya da daha fazla açma biçiminde kararlar alınabilir. Bunları da peyderpey paylaşmış olacağız. Bu öncelikli açılan sınıflarla ilgili, sonraki aşamada tekrar gözden geçirilecek. Elbette bütün sınıfların açılmasını istiyoruz ama bilim insanları ‘Burada risk var.’ dediğinde ‘Olsun, biz devam ediyoruz.’ deme hakkımız yok.”

Bakan Selçuk, yüz yüze eğitimin başlayacağı dönemde okula gitmeyi tercih etmeyen öğrencilerin devamsız sayılmayacağını, derslerini uzaktan takip edebileceklerini bildirdi.

Açtıkları 3 televizyon kanalında öğrencilerin ihtiyacı olan derslere ulaşabildiklerini belirten Selçuk; ilkokul, ortaokul ve lise için dünyada 3 kanal kurabilen üç dört ülkeden birinin Türkiye olduğunu, bu süreçte 10 bin ders videosu çektiklerini, günde 3 milyondan fazla ders yaptıklarını kaydetti.

EBA destek merkezleri kurduklarını anlatan Selçuk, “Çocuklar bu merkezlerde var olan bilgisayarlarda rahatça çalışıyorlar. Uzaktan eğitimde dünyada bir çok ülkede yüzde 10 civarında bir sorun var. Niye var? Çünkü hiçbir ülke, ‘Küresel bir salgın olursa onun için bir dijital eğitim altyapısı kurayım’ diye bir önlem almamış. O yüzden bu problem Türkiye’de de var. Bizim ödevimiz çocuklara erişmek, onlara bilgisayar vermek, EBA destek merkezi kurmak ve gezici araçlarla çocuklarla buluşmak. Bizim ödevimiz de bu. EBA’ya erişemeyen öğrencileri sürekli takip ediyoruz.”

 

 

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: