web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

DOĞRU ŞARJ NASIL YAPILMALIDIR? BATARYANIN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

0 1.382

DOĞRU ŞARJ NASIL YAPILMALIDIR? BATARYANIN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Günümüzde en çok kullanılan teknolojik alet hangisidir diye sorulsa her halde ilk sırada cep telefonu gelir. Soruyu değiştirsek, cep telefonunun nasıl olmasını istersiniz diye sorsak? Çoğunluk şarjının hiç bitmemesi diye cevap verirdi herhalde. Özellikle akıllı telefonlar mobil internet kullanıyorsa, birde telefonda oyun oynanıyorsa bataryası hemen biter. Bataryamızın daha uzun süre gitmesi için neler yapmalıyız? Doğru şarj nasıl edilir?

Bataryamızın daha uzun süre gitmesi, genel cep telefonu deneyiminize bağlıdır. Kimse bir konuşmanın ortasında telefonunun kapanmasını istemez. Bu yüzden telefonlarımızı her fırsatta şarjlı tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak, bazı kötü şarj alışkanlıkları zamanla telefonumuzun bataryamızı öldürebilir. Pilden tasarruf etmek için telefonunuzu nasıl şarj edeceğinizi merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin…

Bu makalede, telefonunuzun pilinin ömrünü nasıl uzatacağınızı anlatacağız.

Makalemizde şunlar var:

•             Teknolojik açıdan telefon bataryasını nasıl şarj etmek gerekir.

•             Cep telefonu pillerinin dayanıklılığını etkileyen bazı faktörler

•             Şarj ederken yaptığımız yanlışlar

•             Telefonunuzun pilinin ömrünü uzatmak için ne yapabilirsiniz?

Telefonunuzun Pili Şarjını Nasıl Saklıyor?

Cep telefonu pilleri, “Li-ion piller” olarak bilinen bir pil sınıfına aittir. Telefon pilleri, Lityum adı verilen kimyasal bir element kullanan şarj edilebilir pillerdir .

Her pilin, pozitif ve negatif terminalleri olan bir dizi hücresi ve bir kimyasal çözümü vardır. Telefonunuzu prize takmak, pilin içinde kimyasal enerji biçiminde şarjlar depolayan kimyasal bir reaksiyona neden olur.

Cep Telefonu Pillerinin Dayanıklılığını Etkileyen Faktörler

Telefonunuzun pilinin ömrü, siz telefonunuzu satın almadan önce belirlenir. Bununla birlikte, telefon alışkanlıklarınız telefonunuzun pilinin ömrünü uzatabilir veya kısaltabilir.

PİL ÖMRÜNÜ ETKİLEYEN BAZI ÖNEMLİ FAKTÖRLER ŞUNLARDIR:

Şarj / deşarj döngüleri

Telefon bataryaları uzun süre dayanacak şekilde üretilirler. Ancak bir telefonun pil ömrü, telefonun kullanım ömrü boyunca aynı kalmaz; yavaş yavaş azalır. Yani telefonu ilk aldığınızda bataryası 2 tam gün gidiyorken bu süre git gide azalır. En sonunda sabah şardan çıkarılan telefon bazen öğle vaktinde bitebilir. Kimyasal reaksiyonlar, pilin içindeki lityumun doğal şarj / deşarj döngüleri ile azalmasına neden olur. Bu nedenle bir süre sonra batarya daha kısa süre gider.

Sıcaklık

Telefonunuzun pilinin bir numaralı düşmanı, aşırı sıcaklıklardır. Telefonunuzu çok sıcak bir yerde şarj etmek, soğukta şarj etmek kadar zararlıdır. Düzenli olarak bir cep telefonu kullanıyorsanız, muhtemelen pilin sıcakken çok daha hızlı bittiğini gözlemlemişsinizdir.

Telefon pilleri çok ısındığında şişmeye meyillidirler ve hatta patlayabilir! Ayrıca, telefonunuzu çok soğuk bir ortamda şarj etmek, çok yavaş şarj olmasına neden olabilir. Soğuk şarj aynı zamanda pillerin zamanla kapasite kaybına neden olur.

Şarj cihazı

Dikkate alınması gereken bir diğer husus, kullandığınız şarj cihazının türüdür. Bugün, piyasada telefonunuzu daha hızlı şarj etmeyi vaat eden çok sayıda şarj cihazı bulunmaktadır. Buna kesinlikle inanmayın, kanmayın! Yanlış şarj cihazını kullanmak, telefonunuza pilinize zarar verebilecek daha düşük veya fazla voltaj sağlar.

Telefon pillerinin, pili korumak ve aşırı ısınmayı önlemek için belirli bir hızda şarj edilmesi amaçlanmıştır. Telefonunuzun pilinin ömrünü uzatmak için yalnızca telefon üreticiniz tarafından önerilen şarj cihazlarını kullanın. Alternatif olarak, telefon üreticiniz tarafından onaylanmış üçüncü şahıs şarj cihazlarını da kullanabilirsiniz.

TELEFONUNUZU ŞARJ ETTİĞİNİZ TÜM YANLIŞ YÖNTEMLER

Bataryanızı korumak ve uzun süre kullanmak için nasıl şarj etmeniz gerektiğini öğrenmeniz önemlidir. Bunun yanında yanlış yaptığımız şarj etme yöntemlerini de terk etmek gerekir.

Aşağıda sizlere sunulan yöntemler, zamanla telefonun pillerini tüketen bazı yaygın şarj alışkanlıklarıdır.

1. Şarj ederken telefonunuzu kullanma

Telefonunuzu şarj ederken kullandığınızda batarya aşırı ısınmaya maruz kalabilir. Bu, zamanla pilin ömrünü kısaltır. Bir taraftan telefonda oyun oynarken, diğer taraftan telefonu şarj etmeye çalışmak, pilinizin aşırı ısınmasına neden olur. Bu da doğal olarak bataryaya zarar verir.

2. Şarj etmeden önce telefonunuzun sıfıra düşmesine izin verme

Telefonunuzun pilini altı ayda bir değiştirmeyi planlamıyorsanız, asla şarj etmeden telefonunuzun pilinin bitmesine izin vermeyin. Yapılan araştırmalara göre, şarj etmeden önce telefonunuzun pilini tamamen bitirmek, bataryanın ömrünü kısaltacaktır. Şunu unutmayın!!! Telefonunuzun pili,% 30 ila% 80 kapasitede tutulduğunda daha uzun süre dayanır.

3. Telefonunuzu sürekli şarjda bırakma

Aşırı şarj, pillerin ömrünü kısaltmanın en yaygın nedenlerinden biridir. Basitçe ifade etmek gerekirse, telefonunuzu aşırı şarj etmek, gerekenden daha uzun süre fişe takılı tutmak anlamına gelir. Telefonunuzun her zaman takılı olmasını seven biriyseniz, pilinize zarar verdiğini bilmelisiniz.

Telefonunuzu uzun süre takılı tutmak pilin sıcaklığının yükselmesine neden olur ve bu da pilin dayanıklılığını etkileyen iç gerilimlere neden olur.

AKILLI TELEFON PİLİNİZİN KULLANIM ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN BAZI İPUÇLARI

1: Şarj ederken aşırı sıcaklıklardan kaçının

Daha önce de söylediğimiz gibi, aşırı sıcaklıklar cep telefonu pillerinin en büyük düşmanıdır. Pilinizi daha uzun süre en iyi durumda tutmak için, mümkün olduğunca sıcak (veya soğuk) ortamlarda telefonunuzu bulundurmaktan kaçınmalısınız. Örnek verecek olursak telefonunuzu odada bir yere bırakacaksınız. Telefonunuz burada uzun süre kalacak ise kesinlikle direkt güneş alan bir yere bırakmamalısınız.

Not: Bazen telefonunuzu şarj ederken normalden daha sıcak olduğunu fark edebilirsiniz. Bu normal. Telefonunuzun ısındığını düşünüyorsanız, kılıfından çıkarın veya şarj etmek için daha serin bir yere götürün.

Telefonunuzu şarj ederken pilinizi serin tutmanın bazı yolları:

•             Kullanıyorsanız, telefonunuzu kılıfından çıkarın. Kılıflar yalnızca telefonunuzun ağırlığını artırmakla kalmaz, aynı zamanda ısınma sorunlarına da neden olabilir. Aşırı ısınma, telefon pillerinin ömrünü kısaltır. Telefon kılıfı kullanmanız gerekiyorsa, parlak renkli olan bir tane satın alın. (Siyah ve koyu mavi gibi daha koyu renkler daha fazla ısıyı emer ve telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olabilir.)

•             Telefonunuzu havalandırmanın yetersiz olduğu bir ortamda şarj etmekten kaçının. Aşırı ısınmayı önlemek için telefonunuzu serin ve kuru bir yerde şarj ettiğinizden emin olun. İyi havalandırılan bir oda, şarj sıcaklığını düşük tutacaktır.

•             Telefonunuzu şarj ederken kullanmayın. Herhalde en önemli nokta bu olsa gerek.  Telefonunuzu şarj ederken kullanmak,  telefonunuzun ekranı ve diğer donanımları  güç sağlamak için bataryadan güç çeker. Bir taraftan şarj için uğraşırken bir taraftan istenilen işleri yapmaya çalışan cihaz kendi içinde rekabete girecektir. Bu ise pilinizin aşırı ısınmasına neden olur ve bu da uzun vadede ona zarar verir. Özellikle telefonun ekranını ve ramini çok fazla kullanan oyunlar oynarken şarj ederseniz bir süre sonra telefonunuzun ısındığını ve bataryasının daha kısa sürede zarar göreceğini bilmelisiniz. Bir de şarj ederken kullanılan telefonlarda telefonun şarj soketinin bozulacağını unutmamalısınız.

•             Uçak modunu açın. Telefonunuzun pilinin ömrünü uzatmanın ve daha hızlı şarj etmenin harika bir yolu vardır. Şarj olurken telefonunuzu uçak modunda bırakırsanız pil ömrünü uzatırsınız. Uçak modu, pilin aşırı ısınmasının en büyük nedenlerinden biri olan hücresel verilerinizi otomatik olarak kapatır.

2. İpucu: Telefonunuzu tam doldurmayın ve sık sık şarj edin

Telefon kullanıcıları, telefonlarını her fırsatta maksimum (% 100) şarj etmeyi sever. Telefonunuzun pilini tam olarak doldurmak sizin için iyi olsa da, pil için iyi değildir. Bunun yanında telefonunuzun pilini şarj etmeden önce% 0’a kadar boşaltmanız da ömrünü kısaltacaktır.

Pilden tasarruf etmek için telefonunuzu şarj etmenin en iyi yolu, batarya tam bitmeden ve daha sık şarj etmektir. Örneğin, telefonunuzu% 80’e kadar şarj edebilir,% 40’a kadar boşalmasına izin verip tekrar şarj edebilirsiniz. Telefonunuzu bu şekilde şarj etmek, ömrünü uzatan “sağlıklı” bir şarj / deşarj döngüsü oluşturur.

3. İpucu: Telefonunuzu uzun süre kullanmayacaksanız, bataryayı nasıl saklamalısınız?

Telefonunuzu bir süre kullanmamaya karar verdiniz. Kısacası telefonu kaldıracaksınız. Bu durumda bataryayı korumak için ne yapmanız gerekir?

Bu durumda en doğru yol, bataryayı yarıya kadar şarj edip bırakmaktır. Telefon üreticileri böyle durumlarda, pili korumak için telefonunuzu altı ayda bir açmanızı ve bataryayı % 50 oranında tekrar şarj etmenizi önerir.

Telefonu kaldırmadan önce pilinizi düşük bırakmak, bataryanın daha sonra şarj edilmesini zorlaştırır. Lityum iyon piller (cep telefonlarında kullanılan tür), pil uzun süre kullanılmadığında yavaşlayan kimyasal işlemlere sahiptir. Ayrıca, hasar görmesini önlemek için cep telefonu pillerinizi serin ve kuru bir yerde sakladığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

4. İpucu: Hızlı şarj cihazlarınızı atın

Birçok teknoloji meraklısının inandığının aksine, hızlı şarj, bataryanızı kısa sürede doldurur ancak bataryanıza zarar verir. Bu konuda tavsiyemiz orijinal şarj cihazlarını kullanmanızdır. Bazı hızlı şarj ürünleri, telefonunuzun şarj oranını% 70’e varan oranda hızlandırmayı vaat eder. Telefonunuz özel olarak hızlı şarj için tasarlanmadıkça, hızlı şarj olan ürünleri kullanmamalısınız. Bunun nedeni, ultra hızlı şarjın pilin sıcaklığını hızla artırarak kapasitesinin düşmesine neden olabilir.

5. İpucu: Şarj ettikten sonra telefonunuzu fişten çekin

Pil tasarrufu uygulamaları sayesinde pek çok insan, uzun süreli şarjın pillerin daha uzun süre dayanmasını sağladığına inanıyor. Ancak, telefonun uzun süre şarjda kalmasının telefonun daha uzun süre şarjının gitmesinde hiçbir etkisi yoktur. Uzmanlar, kısmen şarj olduktan sonra telefonunuzu fişten çekip daha sık şarj etmenizi tavsiye ediyor. (Yukarıdaki 4. ipucuna bakın). Öyleyse, bataryanızın ömrünü uzatmak istiyorsanız telefonunuzu gece boyunca şarj etmekten kaçının.

Telefonunuzu nasıl şarj edeceğinize dair, bataryanızı daha uzun süreli kullanıma dair yeni bilgiler öğrendiğinizi umuyoruz. Burada öğrendiğiniz bilgileri uygulamak, pilinizin ömrünü en üst düzeye çıkarmanıza ve telefonunuzu daha uzun süre kullanmanın keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır!

Akıllı telefonunuzu şarj etmenin en iyi yolu nedir?

•             Tam döngüden (yüzde sıfır-100) ve gece boyunca şarj etmekten kaçının. Bunun yerine, kısmi ödemelerle telefonunuza daha düzenli olarak yükleme yapın.

•             Bir şarjı yüzde 80 ile bitirmek, batarya için yüzde 100’e kadar tamamen doldurmaktan daha iyidir.

•             Hızlı şarj teknolojilerini idareli kullanın ve asla bir gecede kullanmayın.

•             Isı, pil öldürücüdür. Şarj ederken telefonunuzu örtmeyin ve sıcak yerlerden uzak tutun.

•             Şarj ederken telefonunuzu kapatın veya en azından mini döngüleri önlemek için oyun oynamayın veya video izlemeyin.

Diğer makalelerimizi okumak için tıklayınız.

TELEGRAM NEDİR? HANGİ ALANLARDA KULLANILIR? NEDEN TELEGRAM KULLANMALIYIM?

1. SINIF 2+5 2. SINIF AKARYAKIT ANKARA araba AŞI bursluluk sınav BİLİM KURULU covid 19 cumhurbaşkanı DEPREM EBA eğitim Fahrettin Koca HES KODU içişleri bakanlığı koronovirüs KOVİD 19 LGS MATEMATİK meb Milli Maç MİLLİ EĞİTİM BAKANI otomobil PANDEMİ SAĞLIK SAĞLIK BAKAINI sağlık bakanı SINAV GÖREVİ SON DAKİKA spor SÜLEYMAN SOYLU sınav tatil TELEFON UZAKTAN EĞİTİM YÜZ YÜZE EĞİTİM ZAM ziya selçuk ÖĞRETMEN öğrenci ücretsiz tablet İLKÖĞRETİM İNDİRİM

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: