web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

CANLI DERSİ PAYLAŞAN ÖĞRETMENLER İÇİN HAPİS CEZASI

0 2.427

ÖĞRETMENLER DİKKAT!!! CANLI DERSİ PAYLAŞAN ÖĞRETMENLER İÇİN HAPİS CEZASI

2020 Yılının ikinci yarısından itibaren Covid 19 nedeniyle öğretmenler online eğitim yapmak zorunda kaldılar. Son günlerde yapılan online eğitimde ki bazı görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Candide Şentürk uyarıda bulundu.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Candide Şentürk’ün konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

“2016 yılından itibaren Kişisel Verileri Koruma Kanunu hayatımıza girdi ve bu kapsamda kişileri ayırt etmeye yarayan, belirlenebilir, gerçek kişiye yönelik her türlü bilgi kişisel veri olarak kabul edilir. Kişisel verileri korumaya yönelik yapılan atıf itibariyle de kişisel verileri hukuka aykırı biçimde yayan, ifşa eden ya da bir şekilde kayıt altında tutan, hukuka aykırılık bilinciyle bunu yapan kişiler Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 135’inci ve devamı hükümlerine göre cezalandırılabilir. Bunun bilincinde olarak hareket etmek lazım. Orada ders anlatan öğrencilerin ve hocaların izinsiz, amaca uygun olmayacak bir biçimde kayıt etme ve onlar üzerinde bir takım oynamalar yapmak suretiyle, dijital ortamlarda yayma suç kapsamına giriyor”

“Olay, TCK’nın 135’inci maddesinin kapsamında kalırsa 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası, 136’ıncı maddesinin kapsamında kalırsa 2 ile 4 yıl arasında hapis cezası gerektirebilir. Ciddi miktarda hapis cezasını gerektiren suçlarla karşı karşıya kalabilirler. Kanun, öğretmen ve öğrenci ayırt etmeyip herkese aynı cezayı uyguluyor”

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılmaması yönünde daha önceden uyarıda bulunmuştu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: