web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

BİLİM KURULU ÜYESİ AÇIKLADI: YENİ YASAKLAR MI GELİYOR?

0 75

BİLİM KURULU ÜYESİ AÇIKLADI: YENİ YASAKLAR MI GELİYOR?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgını kontrol altına alabilmek için uygulanması gereken tedbirleri 5 grupta sıraladı.

Özlü, “Kamu yönetimi burada bazı zorlayıcı kararlar alabilir. Yasaklar, kısıtlamalar getirebilir. Kış ve güz başlangıcında bu tedbirlerin alınması gerekiyor” dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, katıldığı bir televizyon kanalında aşı çalışmaları ve salgına yönelik tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu.

Tevfik Özlü katıldığı programda şunları söyledi:

“Salgını kontrol altına alabilmek için alınması gereken tedbirler 5 gruptur”

* Bunlar evden çıkmamak, yabancı kişileri eve almamak. Salgını önleyebilecek tedbirlerden birisi bu. Alınacak tedbirlerin bir kısmı yüzde yüz olmasa da bu kapsamda belki evden çıkmayı daha azaltacak, kalabalıklaşmayı azaltacak tedbirler olabilir. Birinci grup tedbirler bu noktada olabilir.

* İkincisi, dışarı çıkmak zorunda kalırsak diğer insanlarla olan 2 metrelik mesafeyi korumak.

* Üçüncüsü bu mesafeyi koruyamayacağımız alanlarda maskemizi usulüne uygun olarak takmak.

* Dördüncüsü el hijyenine dikkat etmek.

* Beşincisi de olabildiğince kapalı, iyi havalandırılmayan mekanlarda başkalarıyla beraber vakit geçirmemeye çalışmak.

* Bu 5 grup tedbir gönüllük esasıyla yapılabilir. Ama bunu yeterince uyum sağlanamadıysa kamu yönetimi burada bazı zorlayıcı kararlar alabilir. Yasaklar, kısıtlamalar getirebilir.

* Bugüne kadar bu süreçte önerilerin, tedbirlerin, tavsiyelerin, yaptırımların yeterli olmadığını sayın Cumhurbaşkanımız ifade ettiler, ‘bu işi biraz daha sıkmamız gerekiyor’ şeklinde.

* Bu 5 grupta farklı uygulamalar kamu yönetimince alınabilir. Kış ve güz başlangıcında bu tedbirlerin alınması gerekiyor.

* Bunları sanıyorum belki bir kısmını kabine toplantısı sonrası duyacağız. Bu 5 gruba yönelik tedbirler olacak bunlar.

“AŞI YILBAŞINA KADAR BULUNABİLİR”

 “Muhtemelen yılbaşına kadar faz-3 çalışmalarını tamamlayan birkaç aşı olacak diye düşünüyorum. Tabi olumlu sonuçlanırsa, güvenli ve etkili bulunursa yılbaşına yeni bir aşıyla başlayabiliriz”

* Kendi popülasyonumuzda kullanıma girmeden aşıların etkilerini, sonuçlarını görme şansımız olacak. Oldukça güvenli bir çalışma.

* Faz-1, faz-2 çalışmaları için aynı şeyi söyleyemem ama faz-3 çalışmaları oldukça güvenli çalışmalardır.

* Türkiye’nin bu aşının mutfağında yer alması, yarın arz edildiği zaman piyasaya bu aşıya ulaşmasıyla ilgili bir avantaj sağlayabilir.

1. SINIF 2+5 2. SINIF AKARYAKIT ANKARA AŞI BİLİM KURULU covid 19 cumhurbaşkanı DEPREM DÖRT İŞLEM EBA ETKİNLİK SAYFASI eğitim Fahrettin Koca HES KODU içişleri bakanlığı koronovirüs KOVİD 19 LGS MATEMATİK meb MİLLİ EĞİTİM BAKANI PANDEMİ SAĞLIK BAKAINI sağlık bakanı SINAV GÖREVİ SON DAKİKA spor SÜLEYMAN SOYLU sınav tatil TELEFON TÜRKÇE UZAKTAN EĞİTİM WHATSAPP YÜZ YÜZE EĞİTİM ZAM ziya selçuk ÖĞRETMEN ösym öğrenci ücretsiz tablet İLKÖĞRETİM İNDİRİM

O İLİMİZDE 8. VE 12. SINIF ÖĞRENCİLERİNE 10 BİN TABLET DAĞITILACAK

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz