ARTIK EHLİYET TAŞIMAYA GEREK KALMAYACAK!!!

ARTIK EHLİYET TAŞIMAYA GEREK KALMAYACAK!!!

Bugünden itibaren artık ehliyet taşımaya gerek kalmayacak… Sürücü belgelerindeki bilgileri yeni kimlik belgeleri ile eşleştirenler, yani sürücü belgesinin bilgilerini yeni kimlik kartındaki çipe aktaranlar artık ehliyet taşımak zorunda kalmayacaklar.

Sürücü belgelerinin çipli kimlik kartları ile eşleştirilmesine başlandı. İşlem nüfus müdürlüklerinde yapılıyor. Eşleştirme ile sürücü belgesi ve kimlik kartının ikisini birden taşımaya gerek kalmayacak.

Sürücü belgelerini çipli nüfus kartlarına yükletenler cepte iki yerine tek kart taşıyacak.

Eşleştirme işlemini yapmak için nüfus müdürlüklerine başvurmak gerekiyor. Nüfus müdürlüklerinde yapılacak Sürücü belgesi TC Kimlik kartına yükleme işleminden ücret alınmayacak.

Bilgilerin kimliğe yüklenebilmesi için, kimliklerin yeni tip olması gerekiyor.

Ayrıca tek kart uygulaması ülkemizde geçerli olacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konu ile ilgili şu bilgileri verdi:

“21 Eylül’den itibaren, yeni tip sürücü belgeleri, yeni alınan ehliyetler nüfus müdürlüklerinden randevu alınmak suretiyle yeni nesil kimlik kartlarına yüklenecek. Bu işlem için herhangi bir ücret alınmayacak.

Sürücü belgesinin geçerlilik süresi dolduğunda tıpkı eski kartların yenilenmesi gerektiği gibi sürücü belgesi de kimlikten otomatik olarak silinecek.

Fiziki olarak ehliyetiniz olacak ama geçerlilik sürecinde ülkemiz sınırları içinde artık denetimlerinde ayrıca sürücü belgesi ibraz etme zorunluluğu kalkacak. Gerek jandarma gerek trafik, cep telefonu, tablet, barkod okuma ve kimlik doğrulama cihazıyla kontrol yapabilecek.

Yeni sistemden sürücü belgesi basımı aynen devam edecek. Yükleme işlemi yeni nesil sürücü belgesi basılınca yapılacak. Yeni kimlik almaya gidenlere memurlarımız şu soruyu soracak: ‘Kimliğinize ehliyetiniz varsa yüklemek ister misiniz?’ İşaretlerse iki işlemi bir arada görecek. Kart adresine postayla gittiği andan itibaren, ehliyeti ve kimliği bu kartta taşıyacak. Her basılan yeni kimliğin içine otomatik olarak yüklenecek.

Bu işlemle yurtiçinde ehliyet taşıma zorunluluğu kalkacak ama yurtdışında ehliyet taşımak gerekecek.”

1. SINIF 2+5 AKARYAKIT ANKARA araba AŞI BİLİM KURULU covid 19 cumhurbaşkanı EBA ebeveyn EHLİYET eğitim Fahrettin Koca HES KODU ipucu içişleri bakanlığı kilo verme koronovirüs KORONOVİRÜS KOVİD 19 meb MİLLİ EĞİTİM BAKANI PANDEMİ SAĞLIK BAKAINI sağlık bakanı SINAV GÖREVİ spor SÜLEYMAN SOYLU tatil TEK KART TELEFON temizlik UZAKTAN EĞİTİM YASAK YÜZ YÜZE EĞİTİM ZAM zayıflamak ziya selçuk ZİYA SELÇUK ÖĞRETMEN ölü sayısı öğrenci ücretsiz tablet İNDİRİM

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE ÖĞRENCİLERE 3 HAFTA MASKE VERİLECEK