web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

ARTIK EHLİYET TAŞIMAYA GEREK KALMAYACAK!!!

0 359

ARTIK EHLİYET TAŞIMAYA GEREK KALMAYACAK!!!

Bugünden itibaren artık ehliyet taşımaya gerek kalmayacak… Sürücü belgelerindeki bilgileri yeni kimlik belgeleri ile eşleştirenler, yani sürücü belgesinin bilgilerini yeni kimlik kartındaki çipe aktaranlar artık ehliyet taşımak zorunda kalmayacaklar.

Sürücü belgelerinin çipli kimlik kartları ile eşleştirilmesine başlandı. İşlem nüfus müdürlüklerinde yapılıyor. Eşleştirme ile sürücü belgesi ve kimlik kartının ikisini birden taşımaya gerek kalmayacak.

Sürücü belgelerini çipli nüfus kartlarına yükletenler cepte iki yerine tek kart taşıyacak.

Eşleştirme işlemini yapmak için nüfus müdürlüklerine başvurmak gerekiyor. Nüfus müdürlüklerinde yapılacak Sürücü belgesi TC Kimlik kartına yükleme işleminden ücret alınmayacak.

Bilgilerin kimliğe yüklenebilmesi için, kimliklerin yeni tip olması gerekiyor.

Ayrıca tek kart uygulaması ülkemizde geçerli olacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konu ile ilgili şu bilgileri verdi:

“21 Eylül’den itibaren, yeni tip sürücü belgeleri, yeni alınan ehliyetler nüfus müdürlüklerinden randevu alınmak suretiyle yeni nesil kimlik kartlarına yüklenecek. Bu işlem için herhangi bir ücret alınmayacak.

Sürücü belgesinin geçerlilik süresi dolduğunda tıpkı eski kartların yenilenmesi gerektiği gibi sürücü belgesi de kimlikten otomatik olarak silinecek.

Fiziki olarak ehliyetiniz olacak ama geçerlilik sürecinde ülkemiz sınırları içinde artık denetimlerinde ayrıca sürücü belgesi ibraz etme zorunluluğu kalkacak. Gerek jandarma gerek trafik, cep telefonu, tablet, barkod okuma ve kimlik doğrulama cihazıyla kontrol yapabilecek.

Yeni sistemden sürücü belgesi basımı aynen devam edecek. Yükleme işlemi yeni nesil sürücü belgesi basılınca yapılacak. Yeni kimlik almaya gidenlere memurlarımız şu soruyu soracak: ‘Kimliğinize ehliyetiniz varsa yüklemek ister misiniz?’ İşaretlerse iki işlemi bir arada görecek. Kart adresine postayla gittiği andan itibaren, ehliyeti ve kimliği bu kartta taşıyacak. Her basılan yeni kimliğin içine otomatik olarak yüklenecek.

Bu işlemle yurtiçinde ehliyet taşıma zorunluluğu kalkacak ama yurtdışında ehliyet taşımak gerekecek.”

1. SINIF 2+5 2. SINIF AKARYAKIT ANKARA araba AŞI bursluluk sınav BİLİM KURULU covid 19 cumhurbaşkanı DEPREM EBA eğitim Fahrettin Koca HES KODU içişleri bakanlığı koronovirüs KOVİD 19 LGS MATEMATİK meb Milli Maç MİLLİ EĞİTİM BAKANI otomobil PANDEMİ SAĞLIK SAĞLIK BAKAINI sağlık bakanı SINAV GÖREVİ SON DAKİKA spor SÜLEYMAN SOYLU sınav tatil TELEFON UZAKTAN EĞİTİM YÜZ YÜZE EĞİTİM ZAM ziya selçuk ÖĞRETMEN öğrenci ücretsiz tablet İLKÖĞRETİM İNDİRİM

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE ÖĞRENCİLERE 3 HAFTA MASKE VERİLECEK

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz

Sipariş Hattı
Sipariş için tıklayınız...
%d blogcu bunu beğendi: