web analytics
Take a fresh look at your lifestyle.

12 – 15 YAŞ ARASI İÇİN ONAYLANAN İLK AŞI BELLİ OLDU

0 561

12 – 15 YAŞ ARASI İÇİN ONAYLANAN İLK AŞI BELLİ OLDU

ABD’de Pfizer/BioNTech aşısı  12 – 15 yaş arası çocuklar için onaylanan ilk aşı oldu.

Pfizer ve BioNTech’in ortak geliştirdikleri koronavirüs aşısının 12 ile 15 yaş arasındaki çocuklara yapılmasına izin verdi. Aşılama Perşembe gününden itibaren başlayabilecek.

ABD’de 12 ile 15 yaşları arasındaki çocuklara ilk defa koronavirüs aşısı yapılmaya başlanacak.

12 – 15 yaş arasındaki çocukların aşılanmaya başlanması sayesinde, çocukların okula tekrar düzenli olarak gidebileceği öngörülüyor.

Şu ana kadar çocuklar için onaylanan aşı bulunmamaktaydı. Pfizer/BioNTech aşısı ABD’de 12 – 15 yaş arası çocuklar için onaylanan ilk aşı oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, tüm eyaletlerin “derhal” aşıları gençlere hazır hale getirmelerini talep etti. Biden konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Eğer çocuğunuzu korumak isteyen bir ebeveynseniz ya da aşı olmak isteyen bir gençseniz, bugünkü karar bu hedefe bir adım daha yaklaşılmasını sağladı.”

Bilindiği üzere küçük yaştakilerin koronovirüs hastalığına yakalanma riski çok az. Ancak bu yaştaki çocuklar virüsü kaptıklarından ailelerine ve çevrelerine yaymaları daha hızlı oluyor. Bunun için bu yaştaki çocukların aşı olmaları virüsün yayılma hızını azaltacaktır.

Kanada, ABD’li ilaç şirketi Pfizer’ın koronavirüs aşısının 12 ile 15 yaş aralığındaki çocuklara yapılmasına geçen hafta Perşembe günü izin vermişti.

 

KORONOVİRÜS İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz İçin Çok Teşekkür ediyoruz